Se afișează postările cu eticheta job. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta job. Afișați toate postările

sâmbătă, noiembrie 24, 2007

Se fac angajari

Gata, iti doresti sa te angajezi? Nimic mai simplu. Daca intrunesti cerintele de mai jos esti ca si angajat. Succes!



joi, noiembrie 15, 2007

Laser frate

Afara e frig, ploua, poate chiar ninge, de fapt ninge de-a binelea ( nu si in Bucuresti). Atunci ce faci ca sa te distrezi? Pai poti merge la mall sau in plaza, daca iti plac fitele. Mai mergi la un film pe bulevard sau la disco. Dar sunt fumate.

Un nou joc a aparut in oras, lasermaxx. Super fun, poti merge cu prietenii sau cu colegii de la job, preturi acceptabile, 10 lei de persoana. Pui arma la ochi, tintesti si tragi cu laseru'.

miercuri, noiembrie 14, 2007

Despre firme

Cum care? Alea la care lucrezi, esti patron sau angajat. A functionat o vreme, s-a inchis, dupa care s-a redeschis. Ce se-ntampla? Intri pe site, iti faci cont cat ai zice "despre firme" si citesti opiniile care s-au scris despre firma la care lucrezi. Nu sunt pareri? Scrie tu una. Va asigur ca veti descoperi lucruri foarte interesante. Lectura placuta!

marți, aprilie 03, 2007

JOBS: Targ de joburi


Da, a inceput din martie, dar citind un post de pe New Marketer, m-am gandit ca poate va intereseaza. Pana pe 6 aprilie, se desfasoara targul de job-uri My Euro Job. Sunt scoase la bataie posturi din toate domeniile si din toata tara. Succes !

sâmbătă, martie 24, 2007

JOB: Pozitia demisionarului

Da, exista si o astfel de pozitie, dar cu o conotatie total diferita. Ai lucrat sau inca activezi in campul muncii? Daca maine e ziua cea mare si intri in clasa muncitoare, inseamna ca inca nu ai fost in situatia de a-ti da demisia.
Insa pentru ceilalti, cum a fost? De cate ori ati schimbat un job pana acum? Si cum s-a petrecut actul propriu-zis? V-ati simtit eliberati? Ati plecat cu un regret? V-a facut placere cand ati semnat acea hartie? Ati strigat de fericire: uraaa? La mine e simplu, adica fiind la al doilea job, am demisionat o singura data. Sentimentul a fost unul de regret ca imi parasesc colegii, dar si unul de entuziasm, de nerabdare sa incep un nou capitol. Voi cum ati procedat? Ati plecat cu preaviz de 15 zile, sau pe loc si fara tragere la sorti, in aceeasi zi, cu acordul partilor?
Sau mai este varianta in care ati fost dati afara, daca au existat conflicte cu boss-ul Jobbing placut !

luni, februarie 26, 2007

Primul job

Aud? Cine isi aduce aminte de primul job? Sau abia sunteti la primul job? Cum a fost? Cu ce amintiri ati ramas? Ati avut ceva de invatat?
La mine a fost cam asa. Am lucrat o singura zi intr-un restaurant, multe ore, de dimineata pana pe la sase seara. Nu erau bine stabilite pauzele si indatoririle. Am facut de toate in acea zi: am spalat WC-uri (din alea genul gara de nord, mai naspa), am spalat vase, am sters mesele, am sters praful. Dupa o astfel de zi, am zis ca nu ma mai intorc niciodata acolo. Nu ca mi-ar fi fost rusine de ceea ce faceam, dar eram exploatat, munca multa si salariu mic. Asta a fost prima mea experienta in clasa muncitoare. Acum este randul vostru sa povestiti cum a fost la primul job.

duminică, februarie 18, 2007

JOBS: ANGAJATORUL NR. 1 IN LUME

Oh my god ! Nu mai am cuvinte. Citisem ceva mai demult despre conditiile de lucru de la Google. Dar acum am vazut exact despre ce este vorba: frizerie, car wash, spa, restaurante cu mancare moca, poti sa vi cu animalul de companie, sa te incalti cu papucii de casa, sa mergi pe role, dry cleaning pentru rufe si cate si mai cate. Imposibil sa nu vii cu drag la job. Revista Fortune a desemnat Google ca fiind angajatorul nr 1 din lume. Cum va motiveaza pe voi angajatorul ? Cum sunteti motivati sa fiti atasati jobului si sa lucrati cu spor?